nikolaj nikitin

hlava 22
hlava 22
gypsy jazz festival
Nikolaj portret 13

Nikolaj portret

Nikolaj Nikitin (1983) je bratislavský hudobník a pedagóg.

 

Od detstva hráva na drevené dychové nástroje. Absolvoval hru na klarinete a saxofóne na konzervatóriu a teóriu hudobného umenia na VŠMU. Popri tom navštevoval súkromné hodiny džezovej improvizácie u Harryho Sokala a Andyho Middletona. Hneď od začiatku svojej kariéry spolupracoval s poprednými slovenskými hudobníkmi a v roku 2012 vydal debutový album Personal Suite (RMH 2012) s legendami slovenského džezu (Gabriel Jonáš, Jozef Dome, Juraj Griglák).

 

Neskôr spolupracoval s americkým hráčom na trubku Patchesom Stewartom, s ktorým nahral ďalšie dva autorské albumy ( New Winter Stories a Music for Boys and Girls). Po tomto období prišli roky hudobného experimentovania a objavovania nových zvukových a improvizačných možností. Dvojalbum vychádzajúci z hudby Leoša Janáčka: Tales from My Diary, je prácou dvoch tvorivých tímov (Polajka a NN ensemble). Bol nominovaný na hudobný počin roka v rámci hudobných cien Radio head Awards. Na tomto albume účinkuje aj štýlotvorný improvizátor Miroslav Vitouš.

 

Nasledoval experimentálny album s ideami výtvarníka Martina Gerboca a hudobno – producentskou dvojicou Robertom Pospišom a Martinom Sillayom (EXXPPNNSS ensemble). Pospiš a Sillay sa producentsky podieľali na všetkých Nikitinových albumoch. Ich ďalším spoločným hudobným dielom bola pocta skladateľovi Jánovi Cikkerovi (CD Ján Ciker 105). Návratom k akustickému džezu bol album Altar ( RMH 2017), ktorý je spoločným dielom Nikitina a Ľuboša Šrámeka. Album dostal živú koncertnú podobu v spoločnosti Miroslava Vitouša a Klemensa Marktla.

 

Nikitin pôsobí ako externý doktorand a pôsobil aj ako zamestnanec na katedre hudobnej výchovy pedagogickej fakulty UK, kde sa zameriaval na hudobnú improvizáciu. Pedagogickej činnosti sa venuje aj na dvoch základných umeleckých školách. Ako lektor pôsobil na viacerých tvorivých kurzoch zameraných na hudobnú improvizáciu. Okrem vlastných projektov je členom Cluster ensemble a príležitostne hrá s Veni ensemble. Koncertne pôsobí doma i v zahraničí. V roku 2017 reprezentoval s Hankou Gregušovou a Ľubošom Šrámekom Slovensko v Ottawe s albumom Altar, a ako člen Cluster ensemble odohral sériu koncertov v NYC. V tom období pracoval na albume Ľuboša Šrámeka, ktorý sa bude nahrávať v NYC. Počas tohto pobytu bude účastný na koncertnom uvedení nového albumu Pospiš/Sillay Nikitin „Spev Tebe“. Album je venovaný poézii Walta Whitmana. Projekt „Spev Tebe“ a kapela Hanky Gregušovej budú mať spoločné koncerty vo Washingtone D.C. a NYC začiatkom októbra 2018.

 

Medzi Nikolajove záľuby okrem hudby patrí literatúra a výtvarné umenie. Má rád súčasnú slovenskú maľbu. Do playlistu pre New Model Rádio vybral hudbu, ktorá mala veľký vplyv na jeho hudobný vývin a väčšina vybranej hudby patrí do oblasti hudby súčasnej. Vybral hlavne skladby, ktoré odzrkadľujú dnešnú dobu a stav spoločnosti. Aj zo staršej hudby siahol po takej, v ktorej stále nachádza aktuálne kontexty